www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Endonezya Ticaret ve Yatırım Heyeti Sn. Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Gerçekleştirildi

3-6 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Endonezya Ticaret ve Yatırım Heyeti kapsamında düzenlene Türkiye-Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumu Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, ve Endonezya Cumhurbaşkanı Sayın Susilo Bambang Yudhoyono’nun katılımıyla 5 Nisan 2011’de Jakarta’da düzenlenmiştir.

 Forum kapsamında Gül'e Endonezya'da 150'ye yakın Türk işadamı, 600 Endonezyalı muhatabı ile ikili görüşme imkânı buldu. Forumda konuşan Endonezya lideri Yudhoyono, önümüzdeki 15 yıl için bir "master plan'' hazırladıklarını belirterek bu sürede ülkelerinde yapılacak 300 milyar dolarlık yatırımdan Türk işadamlarının da pay almasını istedi. Yudhoyono, Türk işadamlarına, "Endonezya ekonomisinin büyüsüne sizleri davet ediyorum.'' çağrısında bulundu. İki ülkenin de ticaretin artması için mevzuatlarında kolaylaştırıcı düzenlemelere gidebileceğini anlattı. İkili ilişkilerde yeni bir dönemin başlayacağını dile getiren Yudhoyono, "Türkiye ile Endonezya arasındaki ilişkileri güçlendirmek için kapsamlı bir ortaklığa gitme mutabakatına vardık. Böylece stratejik işbirliği dönemi başlayacak.'' dedi.

Gül de Türkiye'nin Endonezya'da 70 milyon dolar, Endonezya'nın Türkiye'de 600 bin dolar yatırımı bulunduğuna işaret ederek, her iki ülke işadamlarına karşılıklı yatırım çağrısı yaptı. Ziyaret sırasında iki ülke arasında savunma sanayii alanında önemli bir imza atıldı. Dün imzalanan protokolle Türkiye'nin milli gemi projesi MİLGEM kapsamında Endonezya'ya iki gemi yapılmasına karar verildi. Edinilen bilgiye göre 2 milyar dolarlık gemiyle birlikte ülke donanmasının modernizasyonu da protokol kapsamında olacak.

Ayrıca, Konfederasyonumuz Endonezya Ticaret Odaları Birliği KADİN ile bir işbirliği protokolü de imzalayarak önümüzdeki dönemde yapılacak olan faaliyetler için uygun zemin hazırlanması hususunda önemli bir adım attı.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47 
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi TUSKON'u Ziyaret Etti
Kırgızistan Başbakanı, TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Kırgızistan İş Forumuna Katıldı
Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ziyareti
Zanzibar’da Yatırım İmkânları Semineri
TUSKON’un Düzenlediği BM LDC Konferansı Gala Yemeğinde Konuşan Babacan: 44 Milyon Kişi Açlık Sınırı Altında

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama