www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON’un Düzenlediği BM LDC Konferansı Gala Yemeğinde Konuşan Babacan: 44 Milyon Kişi Açlık Sınırı Altında

TUSKON’un organizasyonu ile İstanbul’da gerçekleştirilen 4. Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı çerçevesinde düzenlenen TUSKON Ticaret Fuarı gala yemeğine, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacanın yanı sıra, Çad, Tuvalu, Vanuatu, St. Vincen and Granides, Somali, Laos, Ürdün’den devlet başkanları ve bakanlar katıldı.

Ali Babacan yaptığı konuşmada İstanbul'da konuşulan ve tartışılanların dünyanın sürdürülebilir kalkınmayla ilgili sorunlarının çözümüne ışık tutacak önemli yeni fikirlerin gelişmesini sağlayacağını söyledi.

Babacan ayrıca şunları kaydetti: " Her 10 yılda bir yapılan bu toplantıya Türkiye olarak ev sahipliği yapmaktan da ayrıca onur duyuyoruz. Türkiye'de yaptıklarımızdan esinlenen, 8 yıldır gerçekleştirdiğimiz reformlardan istifade etmek isteyen çok sayıda ülke var. Uluslararası kuruluşlar, ister adına BM deyin ister Dünya Bankası deyin, onların bol bol tavsiyesi var ama fiili tecrübemiz var. Bu fiili tecrübemizden istifade etmek isteyen, bizi dinleyip belki tecrübelerimizden bir kısmını kendi ülkelerinde uygulamak isteyen ülkelere de her türlü imkanı, desteği veriyoruz."

GELİŞMİŞ ÜLKELERE ÇOK BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

TUSKON Ticaret Fuarı Gala Yemeğinde konuşan Babacan ayrıca küresel anlamda iş birliğinin de çok önemli olduğuna işaret etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülke içerisindeki adalet tamam ama küresel çapta da sosyal adaleti tesis etmek için özellikle gelişmiş ülkelere çok büyük görevler düşüyor. Gelişmiş ülkeler, belli bir servet birikimini sağlayan ülkeler sadece kendi geleceğini düşünmekle yetinemezler. Küresel sorumluluk duygusunun mutlaka gelişmiş tüm ekonomilerde olması lazım. İnsanlık topyekun geliştikten, kalkındıktan sonra geleceğin dünyası daha yaşanabilir bir dünya olacak. Gıda fiyatlarının artmasıyla sadece son 6 ayda dünyada 44 milyon kişi açlık sınırının altma düştü ve toplam rakam 1 milyar kişinin üzerinde şu anda dünyada. Bir yandan bakıyorsunuz en son model cep telefonlarının, bilgisayarlarının kullanıldığı ülkeler ama öbür tarafta ömründe bir kere bile 'alo' demeyen 100 milyonlar, bir yanda obezitenin sorun olduğu ülkeler, bir yanda açlık sınırının altında yaşayanlar... Dünyada yaşayan herkes bu küresel sorumluluk duygusuyla hareket etmek durumunda."

10.05.2011

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47 
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi TUSKON'u Ziyaret Etti
Kırgızistan Başbakanı, TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Kırgızistan İş Forumuna Katıldı
Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ziyareti
Zanzibar’da Yatırım İmkânları Semineri
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Katılımı İle TUSKON Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplandı

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama