www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Hindistan Ticaret ve Yatırım Forumu’na Katıldı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in davetiyle Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohammad Hamid Ansari ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TUSKON'un forumuna katılarak birer konuşma yaptılar.youtube

Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı M. Hamid Ansari, tarihi İstanbul şehrinde bulunduğu için mutlu olduğunu söyledikten sonra; TUSKON'un faaliyetlerinden övgü ile bahsederek, iki ülkenin ekonomisindeki büyümeye işaret etti. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin beş yıl içerisinde iki kattan fazla arttığını ve Başbakan Erdoğan'ın Hindistan ziyareti sonrasında da artışın hızlandığını dile getiren Ansari: “Bunun gerçekleşmesi ise, TUSKON'un da dâhil olduğu iş topluluklarımız arasındaki aktif alışveriş ve işbirliği ile mümkün olmuştur” dedi. “Ekonomik işbirliğimizin hacmini ve kalitesini artırmak için henüz dokunulmamış bu potansiyeli kullanmaya sizleri davet ediyorum. Her iki hükümet de bu teşebbüste sizlerin ortaklarıdır.” diyerek, Türk işadamlarını yatırım için Ülkesine davet etti.


Türkiye açısından önemli bir potansiyele sahip Hindistan'a yönelik Türk iş dünyasındaki farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen forumda ilk olarak Hint Türk İşadamları Derneği (ITBA) Başkanı Tevfik Aydınlıoğlu kürsüye gelirken, Başkan; iki ülke arasındaki ilişkilerin arttırılması için eğitimin önemine işaret etti ve öğrenci değişimleri ile kaynaşmanın sağlanması gerektiğini vurguladı.

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, konuşmasının başında, bugüne kadar yapmış olduğu her organizasyondan alnının akıyla çıktığı için TUSKON'a teşekkürlerini sunduktan sonra, "İyi ki varsınız. TUSKON'un her etkinliğinde olmak benim için bir onurdur. TUSKON, dünya çapında iş adamlarını buluşturmada çok başarılı. İş adamlarının olduğu yerde benim olmamam zaten mümkün değil" dedi.

 

Çağlayan: “İki ülke arasındaki 4 milyar Dolarlık ticareti yakıştıramıyorum, 104 milyar Dolarlık yapacak kadar potansiyel var. Çünkü iki ülke arasında ekonomik yapı olarak yüzde 44'lük bir benzerlik var, ama yeterince birbirimizi tanımıyoruz” diye konuştu. Bakan Çağlayan ayrıca iki ülke arasında acilen Serbest Ticaret Anlaşması yapılmasının önemini kaydetti. 

 

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, iki ülke arasındaki en önemli işbirliği alanlarından birinin müteahhitlik ve taahhüt sektörleri olduğunu belirterek, "Türk müteahhitlerinin her türlü inşaat projesi yönünden sahip olduğu uluslararası tecrübenin önemli olduğuna inanıyorum. Türk inşaat firmaları Hindistan'ın 500 milyar dolarlık alt yapı yatırımı planında önemli bir rol oynayabilir" dedi. Ayrıca Hindistan’ın, 2006'da imzalanan Güney Asya Serbest Ticaret Alanı Anlaşması'na taraf olduğunu belirterek, bu anlaşma kapsamında Pakistan, Bangladeş, Nepal, Bhutan, Maldivler, Sri Lanka arasında malların serbest dolaşımının mümkün hale geldiğini ifade etti. Meral, bu anlaşma sayesinde Hindistan’ın sadece kendi iç pazarının büyüklüğüyle değil, bütün Güney Asya ülkelerine ulaşma açısından da Türk firmaları için önemli olduğunu kaydetti.

 

Program sonunda konuk Cumhurbaşkanı Yardımcısına TUSKON Başkanı Rızanur Meral tarafından bir hediye takdim edildi.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Yunan-Türk Ticaret Odası Yetkilileri Ziyareti
Türkiye-Afrika Ticaret Köprüsü-7
Türkiye-Kolombiya Ticaret ve Yatırım Forumu
Nijerya İnşaat Kurulunun (NIOB) TUSKON Ziyareti
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Brezilya Ticaret ve Yatırım Forumu’na Katıldı

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama