www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) 7 Ocak 2012 tarihinde Kolombiya Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Sayın Angelino Garzón Beyin katılımları ile Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği düzenledi.

 

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) düzenlediği Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeğinde konuşan Garzon, Türkiye ve Kolombiya arasındaki ilişkilerin artarak gelişmeye devam edeceğini belirterek, ülkesinin geliştiğini, ilerlediğini, sürdürülebilir ve kalıcı bir ekonomik büyümenin büyük önem taşıdığını kaydetti.

 

Garzon, geçen yıl yüzde 5,5 büyüme kaydettiklerini, 2012'de de bu rakamın yine en az yüzde 5,5 olmasının beklendiğini ifade ederek, ''Yoksulluğu en az düzeye indirmeye çalışıyoruz. Kolombiya'da işsizlik her zaman yüzde 10'un üzerindeydi. Bunu kırmayı başardık. Bu, 2011'de yüzde 9'luk bir rakama geriledi. İhracatımız geçen yıl 55 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu rakam, 10 yıl önce 18 milyar doları bile bulmuyordu'' dedi.

 

Kolombiya'nın bugünün dünyasında ticari anlaşmalar ve serbest ticaret anlaşmaları ile ilerlemek istediğini belirten Garzon, Türkiye ile de serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasını umduğunu dile getirdi. Garzon, ''Kolombiya, ilerleme kaydetmekte olan bir ülke. Uluslararası dostluk, işbirliği anlaşmaları, karşılıklı mutabakat zaptları bizim için çok önemli'' şeklinde konuştu.

 

Türkiye ile Kolombiya arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getiren Garzon, ülkesinde yoksulluğa ve şiddete karşı sürekli mücadele ettiklerini, devletle sivil toplum arasında tamamen şeffaf bir ilişkiden yana olduklarını, demokrasiye karşı kullanılan tüm silahların ve terörizmin karşısında bulunduklarını söyledi.

 

-''Türkiye'den iş adamları ülkemizde yatırım yapmalı''-

 

Angelino Garzon, ülkesindeki yatırım fırsatlarına değinerek, şunları kaydetti:

''Ülke olarak Türkiye'den ne kadar yatırımcı Kolombiya'ya gelip yatırım yaparsa ilişkiler, ticaret ve iş dünyası açısından o kadar iyi olacağını düşünüyoruz. Türkiye'den çeşitli sektörlerdeki iş adamları ülkemizde yatırım yapmalı. İnanıyoruz ki altyapı, ulaşım, havaalanları, karayolları, inşaatlar yapma konusunda çeşitli şirketler ülkemizdeki fırsatlara bakacaktır.

 

Türkiye, jeopolitik açıdan çok önemli bir ülke. Biz de Latin Amerika'da bir kapı görevi görüyoruz. Hem Atlantik, hem Pasifik'te kıyılarımız var. Ülke olarak çok büyük fırsatlar sunuyoruz. Doğal kaynaklarımız çok zengin. Şimdiye kadar petrol konusunda kolay yolu tercih ettik. Olanı kullandık, doğa bize ne veriyorsa onu kullanmakla yetindik. Denizlerimiz hala dokunulmamış durumda. Tarım alanında farklı iklimlerin yaşandığı bir ülkeyiz. Tarımda çeşitlilik çok fazla.  Biyoyakıtlar konusunda önemli gelişmeler kaydediyoruz.''

 

Eğitim, Ar-Ge, bilim ve teknoloji ile kültüre büyük önem verdiklerini ifade eden Garzon, ülke olarak bilim ve teknoloji alanında önemli yatırımlara ihtiyaçları bulunduğunu söyledi.

 

Garzon, ''İş adamları için çok fazla fırsat var. İki ülke arasında, sektörler olarak birbirimizi daha iyi tanırsak ekonomik gelişmeden daha çok yararlanacağımızı düşünüyorum. Hem Türkiye'de, hem ülkemizde kazan-kazan durumunun var olacağına inanıyorum'' şeklinde konuştu.

 

Her 2 ülkenin benzer yönleri bulunduğuna işaret eden Garzon, ''Finansal krizlerin önlenmesi, bizi etkilememesi... Biz bugün dünyaya şunu gösterebiliriz; Türkiye ve Kolombiya'da görevlerimizi yerine getiriyoruz, ekonomik büyüme kaydediyoruz. Türkiye ile Kolombiya arasındaki ilişkilerin çok daha sıkı olmasını istiyoruz'' dedi.

 

-''Kolombiya, Türk iş adamları için büyük imkanlar sunuyor''-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu da Türkiye'de son 10 yılda ihracatın 35 milyardan 135 milyar dolara yükseldiğini hatırlatarak, 2023 yılında Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat yapmasının, kişi başına gelirin 25 bin dolar ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmasının hedeflendiğini hatırlattı.

Kavranoğlu, Kolombiya'nın 2 okyanusa açılması, çok geniş yeraltı doğal kaynaklara, çok güzel bitki örtüsü ve biyolojik çeşitliliğe sahip olmasının Türk iş adamları için çok büyük imkanlar sunduğunu ifade ederek, ''Denizcilik, inşaat, teknoloji sektörümüz için çok büyük fırsatlar sunuyor. Biz sanki Kolombiya ile birbirimiz için yaratılmış iki ülkeyiz. Yani birbirimizi tamamlayan taraflarımız var. Bizim çok kuvvetli sektörlerimiz var ve Kolombiya'nın bu sektörlerde yatırım ve faaliyete ihtiyacı var'' diye konuştu.

 

-TUSKON'UN Latin Amerika'ya yönelik ilgisi-

 

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral de Türk iş dünyasını farklı pazarlara açmak için faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek, TUSKON'un Latin Amerika'ya yönelik ilgisinin artarak devam edeceğini, Latin Amerika'ya açılımlarının merkezindeki ülkelerden birisinin de Kolombiya olduğunu söyledi.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama