www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Ekvator Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği organizasyonuyla Türkiye-Ekvator arasında ilk defa gerçekleştirilen Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da 16 Mart 2011 tarihinde yapıldı.

İki ülkeden çok sayıda işadamının hazır bulunduğu foruma, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, T.C Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Ekvator Devlet Başkanı Rafael Vicente Correa Delgado da iştirak etti.

Forumun açılış konuşmasını yapan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Ekvator'u Latin Amerika'ya açılmada anahtar ülke olarak gördüklerini söyledi. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) olarak Ekvatora bir Ticaret ve Yatırım heyeti düzenleyeceklerini belirtti.

Forumda işadamlarına hitap eden Ekonomi Bakanı Çağlayan ise Ekvator'un da yer aldığı Latin Amerika'ya ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Ekvator'la olan ticaret hacminde hedefin bir milyar Dolar olduğunu dile getiren Çağlayan, Latin Amerika ülkeleriyle bundan 9 yıl önce 892 milyon Dolar olan ticaret haminin, bugün 7 milyar doları geçtiğini hatırlattı. Çağlayan, bu rakamı da yeterli görmediklerini hedeflerinin bunu 17 milyar dolara taşımak olduğunu kaydetti. Coğrafi uzaklığın önemli olmadığına da işaret eden Çağlayan, Ekvator Cumhurbaşkanı'nın ziyaretiyle iki ülkenin bir birine daha da yaklaşacağını kaydetti.

 

 

Salona girişinde alkışlar eşliğinde karşılanan Ekvator Devlet Başkanı Rafael Vicente Correa Delgado ise forumda yaptığı konuşmada, Türk yatırımcılarını ülkesine davet etti. Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren konuk Devlet Başkanı Delgoda, kızının ismini Türkiye'ye karşı olan sevgisinden dolayı Sofiye (Ayasofya) koyduğunu hatırlattı. Ülkesinde enerji ve madencilik alanında önemli yatırım potansiyeli olduğunu dile getiren Delgado, Türk insanını sadece yatırıma değil, ülkelerini gezmeye de beklediklerini ifade etti. Konuk Cumhurbaşkanı: "Sizi kapılarımız açık olarak bekliyoruz." dedi.

 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama