www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Türkler 5.8 milyar dolara Etiyopya'yı inşa edecek

Dünya Bankası ve Afrika Kalkınma Bankası gibi kuruluşlar Etiyopya'ya altyapı yatırımlarında harcaması için 5.8 milyar dolarlık fon ayırdı, Türk inşaat şirketlerine gün doğdu. Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'nın 'Afrika Birliği'nin başkenti ilan edilmesi üzerine kesenin ağzını açan kuruluşlar, ülkeye ayrılan fonun 2007 yılından geçerli olmak üzere 5 yılda harcanmasını öngörüyor. Bu bütçe ile Addis Adaba'ya yapılacak 5.8 milyar dolarlık makyaj, Türk müteahhitlik şirketlerine yeni bir iş kapısı yaratacak.

İLK GİDEN ENKA OLDU

 

Etiyopya'nın bu proje için Türk şirketlerini davet etmesi ise, sektörde büyük heyecan yarattı. Daha önce Enka'nın gittiği Etiyopya'da, bu kez aralarında Güriş, Aydeniz, Alperen, Yestaş'ın da bulunduğu büyük inşaat firmaları ofis açma yarışına girdi. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Dr. Mustafa Günay, "Herkes bir tutturmuş Rusya, Irak, Libya'dır gidiyor. Oysa burada çok daha büyük bir potansiyel var. Önümüzdeki günlerde daha da çok Türk şirketinin buraya gideceğini düşünüyorum. Kâr marjları açısından da rekabet olmadığı için çok cazip bir pazar" dedi. Günay, şöyle devam etti:

 "Etiyopya'da son zamanlarda inşaat sektöründe yaşanan patlama, ahşap ve çelik kapılar, PVC pencere ve balkon sistemleri ile kapı kolları gibi aksesuar niteliğindeki inşaat malzemeleri için çok ciddi bir talebi doğurdu. Bu da ülkede sadece müteahhitlik anlamında fırsat olmadığını gösteriyor. İnşaat malzemesi alanında karşımıza çıkabilecek en büyük engel, gümrük oranları. Ancak bu engeli aşmanın ve yolu, bu sektörde ülkede yatırım yapmaktan geçiyor. Etiyopya'da üretim yapan, 20 Afrika ülkesine de gümrüksüz satış yapabilecek."

AYLİN LÖLE, TAKVİM

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama