TUSKON Başkanı Meral: 'Yenilik yapmayan işletmeler ölmeye mahkum'

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, buluş, yenilik yapamayan işletmelerin ayakta kalmasının mümkün olmadığını söyledi. Meral, bir kez kaybedilen pazarın ise kolay kolay geri kazanılamayacağını vurguladı.
Sakarya Genç İşadamları Derneği'nin (SAGİAD) 15.ci kuruluş yıldönümü gecesi Tuna Tan Tesisleri'nde yapıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan SAGİAD Başkanı İbrahim Uysal, bir işadamı ve sanayicinin kolay yetişmediğini, ülkeyi yönetenlerin bu kesime hak ettiği desteği vermelerini istedi. 

TUSKON Başkanı Meral de konuşmasında, bu gün dünyada en çok konuşulan keleminin 'inovasyon' olduğuna dikkat çekti. Yenilikçilik, buluş, icat anlamına gelen inovasyonunun işletmelerin geleceği açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Meral, "Bırakın diğer işletmelerden  öne geçmeyi mevcut pozisyonumuzu korumak için de mutlaka inovasyon yapmamız gerekir. Üretimde, dağıtımda, ambalajda mutlaka yenilikler yapılabilir. " dedi.
           
 İşletmelerin çok çetin bir rekabet içinde olduklarını ifade eden Meral, şunları kaydetti: "Buluş yapmayan, yenilik peşinde koşmayan işletmelerin sonu yok olmaktır. İşletmelerde durağanlık ölüm, hareket ve buluşta hayat manasına geliyor. Bu gün o kadar büyük bir rekabet ortamı var k,i sektörünüzde yenilik yapamıyorsanız bittiniz demektir. Mutlaka buluş peşinde koşuyor olmamız lazım. En azından bu sancıyı çekmemiz gerekiyor."

           
 Dünyayı korkutan Çin'in bunu gördüğünün altını çizen Meral, bu ülkenin 2006 yılını araştırma, geliştirme ve buluş yılı ilan ettiklerini ve bunun içinde 15 milyar dolar bütçe ayırdıklarını  anlatarak şu bilgileri verdi: "Çinli yöneticiler 2005'te toplanıp 'dünyaya fason mal üreten ve ucuz işgücünü pazarlayan bir ülke olmak istemiyoruz' dediler. Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının 3'te 1'i kadar inevasyon için para ayırdılar. O kadar büyük enstitüler kurdular ki asıl bundan korkmak gerekiyor. Çin yeni buluşlarla dünyayı sallayabilir. Artık bu dünyada farklı olan kazanıyor. Güney Kore şirketi Samsung geçen sene Sony'i 4 milyar dolar geçti. Sony'e göre yarışın çok gerisinden başlayan bu şirket yeni buluşlar ve yenliklerle Sony'i alt etti. İnce cep telefonları, televizyonlar ve diğer elektronik aletlere getirdiği yeniliklerle geçen sene 85 milyar dolar ihracak gerçekleştirdi. Bu bağlamda cep telefonunda sektör lideri olan Nokia yarışı kaybetti, pazarını kaptırdı. Bu inevasyonun ne kadar önemli olduğuna çarpıcı bir örnektir. Türk firması İstikbal'de sektöründe yaptığı buluş ve yeniliklerle bu gün çekyatı dünyaya tanıttı, dekoratif bir ürün haline getirdi. ABD'de de evleri süsleyen çekyatlar yatak, oturma gurubu ve dolabı birleştiren bir ürün olarak tercih edilir oldu "
           
İşdamlarına da birlik olmaları konusunda tavsiyelerde bulunan Meral, ayakta kalmanın başka çaresi olmadığını vurguladı ve şu iki örneği verdi: " Elazığ'da dev alış-veriş yerlerinin açılması sonucu işlerini kaybettiklerini gören bakkallar bir araya gelerek her mahalleye birer büyük market açmışlar ve ayakta kalmayı başarmışlar. Kayseri'de de yeni bir kaç işadamı bir araya gelmiş ve İstanbul'daki Ak Merkez benzeri çok güzel bir alış-veriş merkezi yapmışlar."
         
Büyük ilgi gören gecenin sonunda SAGİAD'ın bu güne kadar görev yapmış başkanlarına, genel sekreterlere, yönetim kurulu üyelerine, kuruculara ve emeği geçenlere birer plaket verildi.
Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama