Türkiye’de artık kimse petrol kaçakçılığı yapamayacak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ilgili makamlardan Türkiye’ye petrol satan tüm ülkelere yazı yazılmasını istediğini belirterek “36 ülkeden gelen yazıya göre 2.5 yılda ‘Bu mal Türkiye’ye gidiyor’ diye çıkan petrol miktarı 28 milyar dolar. Bu ülkelerden Türkiye’ye resmi giriş yapan aynı dönemdeki petrolün değeri ise 9 milyar dolar. Yani ortada 18 milyar dolarlık kısım yok. Peki bu böyle devam etsin diyebilir miyiz? Namuslu vatandaşın haklarını korumak hepimizin sorumluluğundadır” dedi.

Samsun'da partisinin Gazi Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’na katılan Bakan Şener, akaryakıt kaçakçılığından ortaya çıkan zararın 10 milyar dolar olduğunu belirterek, yurtdışında Türkiye’ye gidiyor diye çıkan petrolün miktarını öğrenmek için 50 ülkeye yazı yazdığını söyledi. 36 ülkeye ait rakamların geldiğini ifade eden Şener şu bilgileri aktardı: "36 ülkeden 2.5 yılda bu mal Türkiye’ye gidiyor diye çıkan petrol miktarı 28 milyar dolar. Bu ülkelerden Türkiye’ye resmi giriş yapan aynı dönemdeki petrolün değeri ise 9 milyar dolar. Yani ortada 18 milyar dolarlık kısım yok." Şener, "Dürüst ve namuslu vatandaşın haklarını korumak hepimizin sorumluluğundadır” dedi.

 
Kaçağı ihbar edene yüzde 10 ikramiye
Ulusal marker uygulamasına da değinen Şener, uygulamanın yaygınlaşmasıyla kaçakçılığın da büyük oranda engelleneceğini kaydetti.Meclisin geçen hafta bir kanun tasarısı çıkardığını hatırlatan Şener, tasarının cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasıyla Türkiye’de bir daha kimsenin petrol kaçakçılığı yapamayacağını belirtti. Şener, "Yakalandığı an o petrole el konulacak. Değerinin 3 katı ceza verilecek. Lisansı iptal edilip bir daha kıyamete kadar o işi yapamayacak. 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası verilecek. Çok mu ağır oldu. Ama bu kadar da değil. İhbar edene de kaçak petrolü yakalayan kamu görevlisine o petrolün değerinin yüzde 10’u ikramiye verilecek. Yakalayan kamu görevlileri de yakalanan petrolün yüzde 10’unu alacak.
 
Sosyal sorun istihdamla aşılır
Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), bünyesinde bulunan Karadeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu'nun (KASİF) ile Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KASİAD) yeni binasının da açılışını yapan Şener, Karadenizli işadamlarına "Her insanın vatanına karşı sorumlulukları var" diye seslenerek, bölgenin ekonomik gelişimi ve istihdam sağlamaya yönelik yatırımları nedeniyle TUSKON'a ve bünyesinde barındırdığı derneklere teşekkür etti. Türkiye'nin her alanda daha iyiye ulaşabilmesi için ekonomik gücün artırılması gerektiğini ifade eden Şener "Toplumsal sorumluluk sadece kamu görevlilerine has bir görev değildir. Güçlü, zengin ve refah düzeyi yüksek bir ülke olmak için özel sektörün de bu konu da adım atması gerekiyor. Bu da iyi, sağlıklı ekonomik programlardan geçer" dedi.
TUSKON Başkanı Rızanur Meral, yaptığı konuşmada bölge gençlerinin ekonomik yaşama kazandırılmasının sosyal sıkıntıları engelleyeceğine dikkat çekerken, KASİF Başkanı Osman Reis ekonomik faaliyetlerin yanı sıra bölge ve ülke sorunlarına gönüllülük bilinci içerisinde kafa yorduklarını belirtti.
29.01.2007, Referans
Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama