TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Başkanın Mesajı
A+   A


Oyun Alanımız Bütün Dünya
Türkiye ekonomisinin her sektöründen ve her ölçekten şirketleri kucaklayan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu TUSKON, 2005 yılında başladığı yürüyüşüne koşarak devam ediyor. İşadamlarımıza yeni fırsatlar oluşturmak ve küreselleşen dünyada etkin oyuncular olarak yer almalarını sağlamak adına gösterdiğimiz çabalar, tüm dünyanın dikkatini çeken dev organizasyonlara dönüştü. Süreç içinde üç kez "Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü", iki kez "Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü" ve yine iki kez "Türkiye-Pasifik Dış Ticaret Köprüsü"nü organize ettik. Sadece Afrika'ya yönelik programlarla 5 milyar dolarlık ticaret hacminin oluşmasına zemin oluşturduk. Dış Ticaret Köprüsü halkalarına "Türkiye-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Dış Ticaret Köprüsü"nü de eklerken, işadamlarımızdan gelen talepler doğrultusunda başta Rusya ve Kazakistan olmak üzere, ülke odaklı çeşitli çalışmalar da yaptık. 2008 yılına geldiğimizde, gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonlarla girişimcilerimizin ufkunun genişlediğini ve tüm dünyanın artık oyun alanımız haline dönüştügünü söylemekten büyük mutluluk duyuyorum.

Yeni dünyaların kapıları açıldı
Süreç içinde üç kez “Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü”, iki kez “Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü” ve yine iki kez “Türkiye- Pasifik Dış Ticaret Köprüsü”nü organize ederek, işadamlarımıza, deyim yerindeyse, başka dünyaların kapısını açtık. Bu etkinliklerin pratik faydasını aktarmak açısından, şu bilgiyi paylaşmak istiyorum: Sadece “Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü” programlarıyla 5 milyar dolarlık bir ticaret hacminin oluşmasına zemin oluşturduk. Dış Ticaret Köprüsü halkasına “Türkiye-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Dış Ticaret Köprüsü”nü de eklerken, işadamlarımızdan gelen talepler doğrultusunda ülke odaklı çeşitli çalışmalar da yaptık. 2007 yılı içinde düzenlediğimiz “Kazakistan Dış Ticaret Köprüsü” ve “Türkiye-Rusya İş Forumu” ile güçlü potansiyeller gördüğümüz ülkelere yoğunlaşarak, son derece verimli sonuçlar elde ettik.

Türkiye’nin yeni dış ticaret merkezi olduk
Bugün, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında bir çok  TUSKON üyesi kuruluş bulunuyor. Tecrübenin ve dinamizmin buluşmasıyla elde edilen bu başarıyı, az önce bahsettiğim uluslararası etkinliklerle geliştirmeyi hedefleyen TUSKON’un, artık Türkiye’nin dış ticaret ile ilgili en önemli adreslerinden biri haline geldiğini söylersem, yanılmış olmam. Ülkemize gelen uluslararası heyetleri pek çoğu, İstanbul’daki merkezimizi mutlaka ziyaret ediyor, Türkiye’deki sektörler, firmalar, koşullar hakkında bilgi alıyor. Oluşturduğumuz bilgi ve ilişkiler ağı ile yabancı konuklar ve yatırımcılara her türlü kolaylığı göstermeye çalışıyoruz. 
 
Brüksel, Washington, Moskova, Pekin
Türkiye, 40 yıldır azimle Avrupa Birliği’nin üyesi olmak yolunda güçlü çaba gösteriyor. Bu açıdan ülkemiz bir yapısal dönüşüm dönemi içinde. İşte bu dönüşümde, hem kendi iş dünyamız hem de oradaki karar verici mekanizmalar arasında bir iletişim köprüsü oluşturmak adına TUSKON olarak Brüksel’de bir ofis açtık. Girişimcilerimizin global ticaret anlayışına sahip olması yolundaki misyonumuzda çok önemli birer adım olarak yerini alan bu ofisin ardından dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da ikinci yurt dışı büromuzu faaliyete soktuk. Dünya ekonomisi ve siyasetini belirleyen bu iki önemli merkezdeki ofislerimiz, bugün Türk iş dünyasına son derece aydınlatıcı ve verimli enformasyonun sunulmasında yardımcı oluyor.
Elbette başka önemli merkezler de var. Bunların başında Moskova geliyor. Rusya, Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarından biridir. Doğal kaynakların yanı sıra çeşitli sanayi kolları, müteahhitlik ve özellikle turizm konularında karşılıklı olarak son derece gelişmiş ve daha da gelişmeye açık olan ilişkiler söz konusu.
                                                                                           
İş dünyasının çözüm odaklı sesi
Dış Ticaret Köprüsü programları, TUSKON’un en görünen ve katılımın en yüksek olduğu etkinlikler. Ancak konfederasyonumuz çeşitli açılışlar, ziyaretler, seminerler, raporlar ve ağırladığı önemli konuklarıyla da iş dünyamıza geniş bir yelpazeden hizmet vermeye çalışıyor. Ülke kalkınmasının, tüm kesimlerin fikirlerine saygı duyarak, gerçekleşebileceğinin bilincinde olan TUSKON, hem hükümet, hem de yerel yönetici ve bürokratlarla yapıcı bir diyalog içinde olmayı önemsiyor. TUSKON, bu diyalog çerçevesinde iş dünyasının sorun ve sıkıntılarını aktarırken, çözüm odaklı ve geliştirici yönüyle de, devletimizin altyapısını oluşturduğu pek çok mekanizmanın tamamlayıcı hamlelerini  gerçekleştiriyor. Bu açıdan konfederasyonumuz Türk iş dünyasının en çalışkan sivil toplum kuruluşlarından biri olarak öne çıkıyor.

Cari açığın kapatılmasına güçlü katkı 
Son yedi yıldır ortalama yüzde 6’nın üzerinde yıllık büyüme sergileyen Türkiye ekonomisinin en önemli sıkıntılarının başında, yüksek cari açık geliyor. Güçlü ve yoğun üretime karşın, ekonomik ara malı ihtiyacının giderilmesinde yaşanan dengesizlikler, cari açığı besliyor. Bu noktada TUSKON, işletmeleri; ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri doğru adreslere ve ürünlerini satabilecekleri doğru pazarlara yönlendirerek, cari açığın kapatılmasına ciddi katkı sağlıyor. Çalışmalarıyla küçük sayılabilecek işletmelere bile ihracat kabiliyeti kazandıran konfederasyonumuz, bu açıdan cari açığın kapatılmasına yönelik pratik yöntemler sunuyor.  Dış Ticaret Köprülerimizi ya da federasyonlarımız bünyesinde organize edilen İş Geliştirme Platformları’nı bu yaraya sürülen en faydalı merhemler olarak değerlendirebiliriz. 
 
"İş'te gönül köprüsü" programları 
TUSKON, girimci ve işletmelerimizi global ekonominin bir parçası haline getirme konusunda çabalarken, elbette yurt içindeki bölgesel ekonomik dengesizlikleri de görmezlikten gelmiyor. Biz, bugüne kadar yeterince yatırımın yapılamayan ve zorlu yaşam koşulları nedeniyle sürekli göç veren Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki ekonomik durumu, öncelikle ele alınması gereken bir konu olarak değerlendiriyoruz. Gelişmiş bir ekonomi, huzursuzluğun panzehiridir. Bu bölgelerimiz genç insan kaynağının yanı sıra bölge ülkeri ve Orta doğunun diğer ülkerine diğer ülkelerine yönelik ticari açılımlarda, ulaşım kolaylığı ile ciddi bir ekonomik fark geliştirme şansına sahip. Bu nedenle Türkiye’nin batısı ve doğusu arasında süregelen bölgesel gelişmişlik farkının kapanmasına katkı koyabilmek adına, bir program düzenledik. “İş’te gönül köprüsü” programıyla, batı illerindeki işadamlarımızı, doğunun çeşitli bölgelerinde yatırım yapmaya çağırıyoruz. Her iki bölgenin işadamlarını ve yerel yöneticilerini bir araya getiriyor ve yatırım imkanlarını masaya yatırıyoruz. Bu görüşmelerin pratik sonuçlarını hemen görmeye başladık. Pek çok yatırımcı, tesis kurma kararı verdi ve çalışmalara başladı. Burada, bölgenin kalkınmasına yönelik çalışmalarda yardımlarını esirgemeyen devlet yöneticilerine teşekkür etmek istiyorum. Onların azimli katkısı, bu yatırımların gerçekleşmesine çok önemli yer tutuyor.
 
Türkiye, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri
Bugün dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip Türkiye’yi daha da ileriye taşıyarak, üzerinde yaşadığımız dünyayı ekonomik, sosyal ve kültürel olarak güzelleştirmek için bugüne kadar gösterdiğimiz çabayı, artırarak sürdüreceğiz. Bunun için de gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde, bize destek veren ve Türk iş dünyasının yol almasını kolaylaştıran herkese teşekkür ediyorum.
 
Saygılarımla  
Rızanur Meral
TUSKON Yönetim Kurulu Baskanı

 

 

Paylaş
Kurumsal
Tuskon Hakkında
Başkanın Mesajı
Yönetim Kurulumuz
Kuruluş Öyküsü
Amaç ve Perspektif
Faaliyet Alanları
Tuskon'a Üyelik
Yönetim Anlayışımız
Canlı Yayın
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381