TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Ekvator Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği organizasyonuyla Türkiye-Ekvator arasında ilk defa gerçekleştirilen Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da 16 Mart 2011 tarihinde yapıldı.

İki ülkeden çok sayıda işadamının hazır bulunduğu foruma, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, T.C Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Ekvator Devlet Başkanı Rafael Vicente Correa Delgado da iştirak etti.

Forumun açılış konuşmasını yapan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Ekvator'u Latin Amerika'ya açılmada anahtar ülke olarak gördüklerini söyledi. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) olarak Ekvatora bir Ticaret ve Yatırım heyeti düzenleyeceklerini belirtti.

Forumda işadamlarına hitap eden Ekonomi Bakanı Çağlayan ise Ekvator'un da yer aldığı Latin Amerika'ya ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Ekvator'la olan ticaret hacminde hedefin bir milyar Dolar olduğunu dile getiren Çağlayan, Latin Amerika ülkeleriyle bundan 9 yıl önce 892 milyon Dolar olan ticaret haminin, bugün 7 milyar doları geçtiğini hatırlattı. Çağlayan, bu rakamı da yeterli görmediklerini hedeflerinin bunu 17 milyar dolara taşımak olduğunu kaydetti. Coğrafi uzaklığın önemli olmadığına da işaret eden Çağlayan, Ekvator Cumhurbaşkanı'nın ziyaretiyle iki ülkenin bir birine daha da yaklaşacağını kaydetti.

Salona girişinde alkışlar eşliğinde karşılanan Ekvator Devlet Başkanı Rafael Vicente Correa Delgado ise forumda yaptığı konuşmada, Türk yatırımcılarını ülkesine davet etti. Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren konuk Devlet Başkanı Delgoda, kızının ismini Türkiye'ye karşı olan sevgisinden dolayı Sofiye (Ayasofya) koyduğunu hatırlattı. Ülkesinde enerji ve madencilik alanında önemli yatırım potansiyeli olduğunu dile getiren Delgado, Türk insanını sadece yatırıma değil, ülkelerini gezmeye de beklediklerini ifade etti. Konuk Cumhurbaşkanı: "Sizi kapılarımız açık olarak bekliyoruz." dedi.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381