TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Türkiye- Gabon Ticaret ve Yatırım Köprüsü Gabon Cumhurbaşkanı Katılımı İle Gerçekleştirildi
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ve beraberindeki heyet için Türk ve Gabonlu işadamlarının da katılımıyla Türkiye- Gabon Ticaret ve Yatırım Köprüsü programı düzenlendi.

Forumda TUSKON Başkanı Rızanur Meral’in açılış konuşmasından sonra, programa katılan, alanlarında Türkiye’nin liderleri olan birçok farklı sektörden firma sahipleri kendilerini konuk Cumhurbaşkanı Ondimba’ya tanıttıktan sonra, faaliyet alanlarını ve yatırım taleplerini aktardılar. Katılımcı şirketlerin idarecileri, yatırım alanlarını ve Gabon'dan beklentilerini özetlediler Sonrasında katılımcılara hitap eden Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba, Türkiye-Gabon ticari ilişkileri konulu konuşmasını yaparak Türk işadamlarını Gabon’a davet etti. Yapılan sunumlar ve öğle yemeğinin ardından program son buldu.

Forumda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, tıpkı Türk devleti gibi TUSKON’ un da Afrika'ya önem verdiğini hatırlatarak, Afrika'da bazı ülkelerin kendileri için öncelikli olduğunu ve bu ülkelerden birinin de Gabon olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile kalabalık bir heyet ile Gabon'u ziyaret ettiklerini ifade eden Meral, orada Gabon'un Türk iş adamları için fırsatlar ülkesi olduğuna şahit olduklarını ve Gabon’un, insanları çok sıcakkanlı ve cana yakın bir ülke olduğunu belirtti. Meral ayrıca, Gabon'un başta enerji, inşaat, havacılık, savunma ve kimya olmak üzere birçok alanda sunduğu fırsatların Türk iş insanları tarafından değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. THY'nin Gabon uçuşlarının da başlaması temennisinde bulunan Meral, böylece ticaretin artacağını sözlerine ekledi.

Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Türkiye'den şirketleri ülkesine yatırım yapmaya davet etti. Gabon'da 200 bin adet sosyal konut açığı bulunduğunu belirten Ondimba, hem bu alanda hem de kara, hava ve demiryolunda ortak faaliyetlere açık olduklarını vurguladı. Yatırımda şu an yapılan reformlarla yetinmeyeceklerine temas eden Gabon Cumhurbaşkanı, bu anlamda sosyal ve ekonomik projelere önemle eğileceklerini açıkladı. 2012 ve 2013 için önemli projelerin devreye alınacağına değinen konuk Cumhurbaşkanı, burada hem kara, hava ve demiryolunun hem de sosyal konut gibi alanların önemli rol oynayacağını bildirdi. Bu minvalde ortak faaliyetlerin yararlı olabileceğinden söz etti.

Türkiye'nin önde gelen grupları da Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba'ya faaliyet alanlarını ve yatırım taleplerini aktardı. Alanlarında lider şirketlerin idarecileri, yatırım alanlarını ve Gabon'dan beklentilerini özetledi.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381