TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
CCPIT Başkanı TUSKON'un Konuğu Oldu
A+   A

 

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), CCPIT (Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi) Başkanı Sayın Wan Jifei’nin katılımları ile İstanbul’da 'Türkiye Çin Ticaret ve Yatırım Forumu’ düzenledi. Foruma CCPIT Üyesi 35 Çinli ve TUSKON Üyesi 150 Türk iş insanı katılarak karşılıklı iş görüşmelerinde bulundu.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret ve Yatırım Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, bu etkinliğin iki ülkeden yatırımcılara yeni kapılar açacağını vurguladı. Türkiye ile Çin'in bağlarını her alanda güçlendirmeyi temel aldıklarını dile getiren Meral, şunları kaydetti:

''Bu çabalarla Türkiye-Çin ortaklığında daha olumlu veriler elde edilebileceğine kanaat getiriyoruz. Bu amaçla TUSKON olarak, Çinli yatırımcıları Türkiye'ye davet ediyor; ayrıca Afrika, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya'da ortaklıklar oluşturmayı diliyoruz. 30 senedir başarı ile yürüttüğü reform ve dışa açılma Çin'i dünya ekonomisinin en beğenilen aktörü durumuna getirmiştir. 2012'de de ihtiyatlı büyümesini devam ettiren Çin'in gelecek senelerde hedeflediği büyüme hedefine varacağını tahmin etmek de hiç de güç değil. 2012'ye baktığımızda Çin'in dış etkilere bağlı ekonomik yavaşlamaya karşın teşvik ve dış yatırımları artırması bizlerin Çin'e olan ilgisini daha da arttırmıştır. Ama 2012 ilk yarıda bu ülke güçlenen piyasalarla olan dış ticaretini arttırırken Türkiye ile ticari bağlarında öngörülen yere gelebilmiş değildir.''

Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi (CCPIT) Başkanı Wan Jifei ise iki ülkenin girişimcileri ile bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu belirtti. Jifei, Çin ile Türkiye'nin ekonomide köklü bağları olduğuna işaret ederek, ''Çin'in istatistiklerine göre 2001'den 2011'e kadar iki ülke arasında ticaret hacmi 1 milyar doların altından 18,7 milyar dolara çıkmış, 18 kat atmıştır. Çin, Türkiye'nin üçüncü ticaret ortağıdır. Türkiye'de üretilen ürünler Çin'den tüketicilerin, Çin'de üretilen ürünler de Türkiye'den tüketicilerin ilgi odağıdır. Yatırımlarda memnuniyetle görüyorum, büyük ilerleme var. İki ülkenin ekonomik gücüne bakılacak olursa, karşılıklı yatırımda dilenen ivme yakalanamamıştır. Onun için her iki iktidarın firmaların ve ticaret odalarının birliği çok önemlidir." şeklinde konuştu.

İki tarafa bir araya gelerek üçüncü ülkeleri mercek altına almaya öneren Jifei, ''Türkiye, Avrasya bağlantı noktasında, Asya, Avrupa ve Afrika'nın birleştiği noktada konumlanmıştır. Aynı zamanda Avrupa'nın Gümrük Birliği üyesidir. İki ülke birlikte komşu ülkelere açılarak kazan kazan ilkesini uygulamaya dönüştürebilir." dedi. Çin ve Türkiye'de faaliyet yürüten firmalara Afrika'ya gidip yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu. Ülkelerin ortak ilgi alanlarını belirlemek için 30'u aşkın girişimci ile Türkiye'ye geldiğini aktaran Jifei, enerji, makine, inşaat malzemeleri ve gıda sektöründe ortaklıklara ilgi duyduklarını da sözlerine ekledi.

Forum’da TUSKON Başkanı Meral, CCPIT Başkanı Jifei'ye bir plaket takdim etti.

 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381