TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Romanya-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), UNDP Karadeniz Ticaret ve Yatırım Promosyon Programı (BSTIP)’in desteğiyle Türkiye’nin Doğu Avrupa’daki en büyük ticari ortağı olan Romanya ile ekonomik ilişkileri geliştirmek ve bu ülkenin sunduğu ekonomik fırsatlardan Türk girişimcisinin daha fazla faydalanabilmesini sağlamak amacıyla 8-9 Ekim tarihlerinde 30 Türk işadamının katılımıyla “Romanya-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu” adı altında iş forumu düzenledi.

Romanya - Türkiye Dostluk Derneği (APRT) ve Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR) işbirliği ile Bükreş’te düzenlenen iş forumunda konuşan TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, hedeflerinin iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu belirtti. Ciğer, özellikle otomotiv yedek parça konusunda Türk firmalarının önemli ataklar yaptığını vurguladı. Köstence - Pendik feribot hattının iki ülke arasındaki ticarete katkısına vurgu yapan Ciğer, ülkeler arasındaki ticaret hacminin büyük potansiyel taşıdığını belirterek şöyle devam etti, “Bu noktadan bakıldığında aslında işin bizlere düştüğü görülüyor. Bu gibi organizasyonlarla kurulacak yeni ticari ilişkilere özen gösterirsek ve doğru, güvenilir iş adamlarını bir araya getirirsek inanıyorum ki ticaret hacmimiz hedeflediğimiz noktaya hızla yaklaşacaktır” dedi.

CCIR Başkanını temsilen forumda söz alan Teleorman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marin Niculcea, Balkanlar'daki bütün sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının profesyonelleşmesi ve iş dünyasına katkıları konusunda Türkiye’yi örnek aldıklarını vurguladı. TUSKON’la imzalanan işbirliği anlaşmasının önemine değinen Niculcea, “Bugün TUSKON’la imzaladığımız anlaşma ve ikili görüşmeler de kurumsal bağımızın gücünü yansıtıyor.” diye konuştu.
UNDP Karadeniz Ticaret ve Yatırım Promosyon Programı (BSTIP)’in Bölgesel Direktörü Barry Kolodkin, Karadeniz bölgesinde bölgesel işbirliğinin arttırılmasının ve KOBİ’leri uluslararası hale getirerek yatırım kapasitelerini genişletilmesinin ekonomik krizi aşma adına önemli adımlar olduğunun altını çizdi. 
 
Geçtiğimiz Aralık ayında iki ülke cumhurbaşkanları arasında imzalanan stratejik anlaşmaya dikkat çeken T.C. Bükreş Büyükelçisi Ömür Şölendil ise, “Bu hemen her alanda mevcut ilişkilerimizin daha da pekiştirmek için önemli bir belge olmuştur. Ardından iki ülke dışişleri bakanlıkları bir eylem planı hazırlamıştır. Bu plan kısa sürede bakanlar düzeyinde imzalanacaktır. Bu çerçevede Türk iş adamlarımızın ve Romen iş ortaklarının başarılı performanslarının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini biliyorum.” dedi.
 
Toplantının ardından işadamları, ticaret ve yatırım konularında ikili görüşmeler gerçekleştirdi. İşadamları, özellikle; tekstil, inşaat, otomotiv, otomobil yedek parka, sanayi makineleri başta olmak üzere pek çok alanda karşılıklı yatırım imkanlarını değerlendirdi.
 
Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381