TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Türkiye-Somali Ticaret ve Yatırım Forumu
A+   A

6 Aralık Perşembe günü İstanbul'da, Somali Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Şeyh Mahmud, beraberindeki bakanlar ve Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın katılımlarıyla, TUSKON organizasyonu ile Türkiye- Somali Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlendi. Foruma ayrıca, Türkiye’den sektörlerinde önde gelen ve Somali’de iş yapan, yapmayı düşünen iş insanları da katıldı.

Geçtiğimiz 2 ay süresince yapılan Somali Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından güvenoyu alarak göreve başlayan yeni, devamlı Demokratik Hükümet’in başına geçen Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Şeyh Mahmud, beraberindeki bazı bakanlar ile ilk uluslararası resmi ziyaretlerini Türkiye'ye yaptı. 5 Aralık’ta Ankara’daki resmi temaslarının ardından İstanbul’a gelen Cumhurbaşkanı, Türkiye-Somali Ticaret ve Yatırım Forumu’na katıldı. Forumda Ekonomi Bakanımız Sn. Zafer Çağlayan ve TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Somali ile geçmişten gelen samimi ilişkilere sahip olduğumuzu, Türkiye’nin her zaman Somali’nin yanında olduğunu ve Somali’nin içerisinde bulunduğu süreçte her türlü yardıma hazır olduklarını ifade ettiler. Ardından söz alan konuk Cumhurbaşkanı Sn. Mahmud, şimdiye kadar Türkiye tarafından kendilerine yapılan yardımlar için teşekkür ettikten sonra, Somali’nin içerisinde bulunduğu zorluklara değinerek, Somali için yeni, demokratik bir dönemin başladığını, bu dönemde kendilerini büyük zorlukların beklediğini, bu noktada Türkiye ve Türk iş adamlarından destek beklediklerini belirtti. Somali’de balıkçılık ve balık işleme sektörü başta olmak üzere, enerji, inşaat ve inşaat malzemeleri ve mobilya sektörlerinde büyük fırsatların olduğunu ve Somali’nin altyapı, yol ve otel alanlarında büyük ihtiyaç içerisinde olduğunu belirterek Türk yatırımcılarını bu alanlarda yatırım yapmaya davet etti.

Forumda söz alan iş insanları da Somali’ye ilgi duyduklarını, bu süreçte Somali’nin yanında olmayı istediklerini ifade ettiler. Somali’de tekstil fabrikası kurma, otel inşa etme, yol inşaatını üstlenme ve yeni hükümet binasını kurma gibi projelerden bahseden Türk iş insanları, Somali Cumhurbaşkanı’nın Somali’deki liman probleminin 3 ay içerisinde en aza indirileceği ve kapasitenin iki katına çıkarılacağı yönünde verdiği sözlerden memnun olduklarını ifade ettiler.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381