TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Güney Afrika-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu
A+   A

TUSKON, Afrika kıtasının en geliişmiş ekonomisi olan Güney Afrika ile Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkilerinin artırılması adına organize ettiği programlarına bir yenisini daha ekledi. Güney Afrika Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Elizbeth Thabete, Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Sayın Vika Khumalo, Güney Afrika Kalkınma Ajansı yetkilileri ve beraberinde bulunan 22 Güney Afrikalı iş insanından oluşan heyet Türkiye-Güney Afrika Ticaret ve Yatırım Forumuna katıldılar.

Açılışta Afrika Ankara Büyükelçisi Sayın Vika Khumalo’u foruma katılan tüm iş adamlarına teşekkür etti.

Türk iş adamlarının yoğun ilgi gösterdiği forumda TUSKON Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet Ciğer, TUSKON’un son birkaç ayda yaptığı Güney  Afrika programları ile ülkenin Türk iş dünyası için ne kadar önemli bir yeri olduğunu belirtti. Devamında, stratejik ortaklıklar yapılabilecek sektörleri şöyle sıraladı; madencilik, tekstil, değerli taş işleme, inşaat, otomotiv yan  sanayi ve alt yapı. Güney Afrika’da faaliyet gösteren SATBA derneği ile stratejik iş birliği içinde hareket ettiklerini söyleyen Ciğer, Güney Afrika’nın sadece 1 ülke için değil SADC topluluğu ülkelere ’de gümrüksüz mal ihraç etmek için uygun bir yatırım merkezi olabileceğini belirtti.

Konuk Bakan Yardımcısı Thabete, Güney Afrika'nın konum olarak önemli bir bölgede bulunduğunu vurguladı. Güney Afrika da Türk iş adamları için yatırım yapılabilecek alanları otomotiv, bilişim, yapı, tarım ürünleri, gıda güvenliği, kimyevi maddeler ve yakıt olarak sıralayan konuk bakan yardımcısı, ülkeler arası ekonomik ilişkileri güçlendirme adına Güney Afrikalı ve Türk şirketlerin deneyimlerini bir araya getirdiği iyi ortaklıklar kurulabileceğini belirttiler.

Thabethe, Güney Afrika'da tekstil ve mineral gibi sektörlerde de fırsatlar olduğunu bildirdi. Güney Afrika Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı, "Şu muhakkak şartları kolay kıldığımız takdirde Türkiye'den şirketlerin yatırımları daha artacaktır. Bu yolla ülkeler daha iyi bir netvork, daha iyi bir ağ oluşturacaktır." ifadelerini kullandı.

Vizeler ile ilgili sorunlarını aşma adına gerekeni yapacaklarını vurgulayan Elizabeth Thabethe, eğitim ve yatırım için ülkeye gelenleri mağdur etmediklerini dile getirdi. Thabethe, Güney Afrika ve Türkiye için pek çok alanda yatırım ve güç birliği imkanı olduğunu ekledi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Güney Afrika ve Türkiye arasında ikili ticaretimizde bazı dengesizliklerin olduğunu ve bu dengesizliklerin giderilmesi adına karşılıklı olarak adımlar atılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Güney Afrika'dan altın ve taş kömürü ithal ettiğini aktaran Sever, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım alanlarını artırmak gerektiğini vurguladı. Sever, "Güney Afrika'dan talebimiz ikili ticareti kolay kılmasıdır. Ülkede Türkiye'den firmaların yatırımı da katlanıyor. Şu an 500 milyon dolar mertebelerinde, bu rakamı da artırmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından karşılıklı hediye takdimlerinin yapıldığı forumun devamında; Sayın Bakan Yardımcıları, TUSKON Başkan Yardımcısı ve Güney Afrika Büyükelçisi basın toplantısı düzenleyerek, soruları cevaplandırdılar.

250’den fazla Türk iş adamı ve 22 Güney Afrikalı firma arasında yapılan ikili iş görüşmeleri ile son bulan program, Güney Afrika ve Türkiye arasında günden güne artan ilişkilere yeni bir ivme kazandırmıştır.

 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381