TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
A+   A

13 Aralık 2012 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Almanya Federal Çevre Bakanlığı’nın katkıları, Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’nun(BUV) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) organizasyonuyla II. Türk-Alman Yenilenebilir Enerji Forumu’nda iki ülke arasındaki yenilenebilir enerji alanında işbirliği masaya yatırıldı.

Programa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Almanya Federal Ekonomi Bakanlığı Avrupa Genişlemesi, Güneydoğu Avrupa ve Türkiye’den Sorumlu Daire Başkanı Helge Tolksdorf, Almanya Federal Çevre İşleri ve Su Ekonomisi Bakanlığı Genel Müdürü Dr. Helge Wendenburg ve Türkiye’den çok sayıda iş adamının ve basın mensuplarının katılımı gerçekleşti.

Forumun yeni yatırımlara imkân tanıyacağını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uluslararası yatırımcıları Türkiye’ye davet etti. Türkiye’nin artan enerji ihtiyacına rağmen bu yöndeki projelerin çevreyi kirletecek şekilde gerçekleşmediğini söyleyen Yıldız , ‘’Türkiye, yaklaşık 500 milyon tonluk tespit edilmiş kömür rezervlerini o bölgenin çevreyle alakalı hassasiyetleri tamamlanmadığı için durduran bir ülkedir.’’ sözlerine yer verdi.

Ülkesinin Türkiye’de Enerji bakanlığı ile yürütülecek işbirliğinin eşiğinde olduğunu vurgulayan Almanya Federal Cumhuriyeti Çevre İşleri ve Su Ekonomisi Bakanlığı Genel Müdürü Dr. Helge Wendenburg, ‘’Şebekelere enerji sağlamak, biyogaz stratejisi, organik atıkların değerlendirilmesi, su ve toprağın temizlenmesi gibi alanlarda çalışma grupları oluşturuldu.’’ dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında temel enerji sağlayıcıları olan güneş, rüzgâr ve jeotermal enerji açısından Avrupa’nın en şanslı ülkesi olduğuna dikkat çeken Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, 2023’ e kadar Türkiye’nin toplam enerji talebinin yüzde 30’unun yenilenebilir enerjiden karşılanma hedefine işaret etti.

Program Yenilenebilir Kaynaklardan Enerji Üretimi, Binalarda Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Yeşil Bina Uygulamaları, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı ve Alım Garantili Tarifeler, Yenilenebilir Enerji Üretim Teknolojileri ve Ar&Ge gibi farklı oturumlarla birlikte gerçekleşen ikili iş görüşmeleriyle sona erdi.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381