TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
A+   A

17 Aralık 2012 tarihinde köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip iki dost ve kardeş ülke Türkiye ve Tacikistan arasında Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) organizasyonuyla ve T.C. Tacikistan Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde Konya RİXOS Otelde Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012 gerçekleştirildi. Forumda Konya başta olmak üzere Türkiye’nin değişik ilerinden gelen 700 Türk İşadamı Tacik İşadamları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Forumun açılış konuşmasında TUSKON Başkanı Sayın Rızanur MERAL “Türkiye ile Tacikistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1992’den bu yana her iki ülke arasında kurulan ekonomik ilişkiler ve ticari işbirliği de artış göstermiştir. Günümüz itibarıyla birçok Türk şirketi Tacikistan’da faaliyet göstermektedir. Şu ana kadar Türk müteahhitlerin Tacikistan’da birçok projelere imza atmış olup yatırımlarının büyüyerek bu şirketlerin sayısının ve iş hacimlerinin her geçen gün daha da artması bize önümüzdeki dönemde ekonomik ilişkilerin katlanarak artacağı ümidini vermekte ve bu konuda daha çok çalışmamız gerektiğini perçinlemektedir. TUSKON olarak bu hususta ne gerekiyorsa yapacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

Kardeş ülke Tacikistan’ın Değerli Cumhurbaşkanı İmamali Rahman Tacikistan'ın yabancı sermaye, yeni teknolojilere ve yeni barajlara ihtiyaç duyduğunu, kıymetli ve diğer madenler bakımından Tacikistan’ın oldukça zengin olduğunu belirtti. Baraj inşaatlarında Türkiye'nin tecrübelerinden istifade edilmesinin gerekliliğine vurgu yaparak Türk şirketlerini ülkesine yatırıma davet etti.

Forumda Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ halklarımız arasındaki ''Derin bağlar ülkeler arasındaki ilişkileri emin adımlarla parlak bir geleceğe doğru ilerletme ve çok daha güzel yarınlara yaklaştırma konusunda bizleri cesaretlendirmektedir. Bu azim ve cesareti şu anda salonu dolduran Türk ve Tacikistanlı iş adamalarında görüyorum. Yeni fırsatları değerlendirmek ve yeni yatırımlar yapmak için sabırsızlanıyorlar'' diyerekten gerçekleştirilen forumun iki ülke için ne kadar önemli olduğunu belirtti.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381