TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
A+   A

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Ekonomi Bakanlığımızın himayelerinde 06 – 11 Ocak 2013 tarihleri arasında Konfederasyonumuz, TİM ve MÜSİAD organizasyonu ile Gabon – Nijer – Senegal’e yaklaşık 300 iş insanının katılımları ile Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti düzenlemiştir. Sn. Başbakanımıza, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve birçok TUSKON üyesi iş insanı bu gezi boyunca eşlik etmiştir.

Gezi’nin ilk durağı son zamanlarda siyasi ve ticari ilişkilerimizin yüksek ivme kazandığı Gabon oldu. 2011 yılında Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül başkanlığında Gabon’a geniş katılımlı iş heyetinden sonra Gabon Cumhurbaşkanı Sn. Ali Bongo Ondimba 2012 Temmuz ayında yanında devlet yetkililerinin katılımı ile Türkiye ziyareti düzenlemiştir. Bu ziyaretten sonra Başbakanımız güçlü bir heyet ile Gabon’a çıkarma yapmıştır. TUSKON Başkanı Meral, 18 ay içinde iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının gerçekleştirdikleri karşılıklı ziyaretleri ve en son Başbakanımızın da güçlü bir heyet ile Gabon’a ziyaret gerçekleştirmelerini çok önemsediklerini belirtti. Gabon – Türkiye İş Forumu Başbakanımız ve konuk Başbakanın katılımları ile gerçekleşti.

Gabon’da, Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba’nın ev sahipliği yaptığı akşam yemeğinde konuşan Erdoğan, 2013 yılındaki ilk yurt dışı ziyaretini Gabon'a yaptığını belirtti. Erdoğan, ''Bu, ilişkilerimizi bir adım daha ileriye taşımanın alametidir.'' dedi. Hükümet olarak amaçlarının müteşebbisler için gerekli hukuki altyapıyı hazırlamak ve yatırım için teşvik etmek olduğunu dile getiren Erdoğan, bu amaçla ekonomik anlaşmaların bir an önce imzalanıp yürürlüğe girmesine önem verdiklerini de kaydetti. THY'nin İstanbul-Libreville seferlerinin ay sonunda başlayacağına dikkati çeken Erdoğan, Gabon'un dünyanın tüm ülkeleri ile en kolay ve uygun koşullarda bağlantısının sağlanacağını söyledi. Türkiye ve Gabon'un birbirine uzak coğrafyalar olmadığını ifade eden Erdoğan, ''Tarih boyunca olduğu gibi, gelecekte de çok anlamlı bir işbirliği tesis edeceğimize, bölgelerimizde barışı, dostluğu, kardeşliği en güçlü şekilde oluşturacağımıza ve bunu savunacağımıza yürekten inanıyorum'' diye konuştu. Gabon ziyareti 2012 yılında faaliyete giren T.C. Libreville Büyükelçiliği açılışı kapsamında düzenlenen bayrak çekme merasiminden sonra noktalandı.

Gezimizin ikinci durağı olan Nijer’de, Nijer Başbakanı ve resmi yetkililerinin havaalanında sıcak karşılamalarından sonra Başbakanımızın katılımları ile gerçekleşen Türkiye – Nijer İş Forumu’na geçildi. Erdoğan, Türkiye ile Nijer arasındaki ticari ilişkilerin 2009'dan bu yana artış gösterdiğini, 2012 yılı sonu itibarıyla ticaret hacminin 39 milyon dolara ulaştığını ancak bu rakamın yeterli olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu: ''Bunu daha da ilerilere taşımamız gerekiyor ve bu aramızdaki mevcut potansiyeli yansıtmıyor. Ama görüşmelerimiz sonucunda bunun hızla artması konusunda adımlarımızı işte buradaki bir araya gelişle birlikte başlatıyoruz. Firmalarımızın Afrika'daki kayıtlı yatırımları 5,5 milyar doları aştı. Önümüzdeki dönemde özellikle küçük ve orta ölçekteki işletmelerimizin ülkenizdeki yatırımlarını artırabilmeleri için özellikle kendilerine biz destek olmaya devam edeceğiz. Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerimizi artırabilmek için Türk Eximbank tarafından tahsis edilen kredilerin kullanımının ikili ticaretimizi de ekonomik ilişkilerimizi de arttıracağını düşünüyorum. Öte yandan, dünyada ikinci sırada bulunan Türk müteahhitlerinin başarılarını Afrika’ya da taşımalarını bekliyoruz. Müteahhitlik firmalarımızın, Nijer'in kalkınma projelerinde yer almaları bizleri memnun edecektir.'' dedi. TUSKON Başkanı Meral: “Türkiye ve Nijer arasındaki ticaret hacmi 2011 yılında sadece 25 milyon ve 2012 yılında ise 37 milyon dolar civarında. Biz bu rakamın kısa sürede 100 milyon dolarlar seviyesine ulaşmasını hedefliyoruz. Türk özel sektörü olarak Nijerli meslektaşlarımızla ortak birçok sektörde başarılı şirketler kurarak yeni işler yapabileceğimize inanıyoruz.” Diyerek Nijer’e verilen önemi belirtti.

Gezimizin son durağı olan Senegal’de düzenlenen iş forumunda konuşma yapan Başbakanımız iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015 yılında 250 milyon dolara yükselmesini hedeflediklerini bildirdi. Ayrıca 2015 yılında tüm Afrika ülkeleri ile ticaret hacminin 50 milyar dolar olarak belirlediklerini bunun hayal olmadığını belirtti. TUSKON Başkanı Meral: “Gerçekleştirdiğimiz programlarla birlikte Senegalli ve Türk iş insanları arasında yeni işbirlikleri gerçekleştirmek ve aynı zamanda dostluğumuzu ilerletmek için işbirliğini ticari alanda büyük yatırımlarla pekiştirmek istiyoruz.  Çünkü biz Senegal’in geleceğine ve potansiyeline inanıyoruz. Geçtiğimiz senelerde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2011 yılında sadece 157 milyon ve 2012 yılında ise 117 milyon dolar civarında. Biz bu rakamların iki ülke arasındaki gerçek potansiyeli yansıtmadığına inanıyor ve bu rakamın kısa sürede 500 milyon dolarlar seviyesine ulaşmasını hedefliyoruz.” dedi.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381