TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
A+   A

Gana Devlet Başkanı Sayın John Dramani Mahama’nın Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul’da TUSKON tarafından Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın ve Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Sayın Hannah Tetteh’nin katılımlarıyla “Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu”  düzenlendi. Foruma Türk ve Ganalı iş insanlarının yoğun ilgisi vardı.

Forum esnasında konuşan Gana Devlet Başkanı Türk yatırımcıları ülkesine davet etti. Gana’nın yol ve konut inşaatı, enerji, eğitim, sağlık, altın madenciliği gibi alanlarda Türk yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğunu ve Gana’nın Türk yatırımcıları kucaklamaya hazır olduğunu belirtti. Hükümet olarak yatırımcıları desteklemeye hazır olduklarını vurguladı.

Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan’da konuşmasında Türkiye’nin Afrika ülkelerine bakışının sadece ekonomik çıkar amaçlı değil insani değerleri de önemseyen bir noktada olduğunu belirtti. Gana’daki Türk okulları olan Galaxy Okulları’nın da iki ülke arasındaki iyi ilişkilere büyük katkılar sağladığının altını çizdi.  Ayrıca Türkiye ve Gana arasında çok büyük ticari potansiyelin olduğunu, 2010 yılında 290 milyon dolar olan ticaret hacminin 2012 yılında 500 milyon dolara yükseldiğini ve sayın Başbakanımızın gösterdiği hedef doğrultusunda önümüzdeki 2 yıl içerisinde 1 milyar dolara ulaşılmasının amaçlandığını vurguladı.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral konuşmasında Gana’nı Batı Afrika’nın en hızlı gelişen ülkesi olduğunu ve Türk iş insanları için bir fırsatlar ülkesi konumunda bulunduğunu belirtti. Türk iş insanlarının telekomünikasyon, altyapı ve üstyapı, enerji ve tarım gibi alanlarda önemli yatırımlar yapabileceğini vurgularken sadece konut sektöründe 1,5 milyon açık olduğunun altını çizdi.

Konuşmalardan sonra yapılan birebir iş görüşmelerine 68 Ganalı ve 500’e yakın Türk iş insanı katıldı. Türk ve Ganalı iş insanları arasında önemli yatırım ve ticaret projelerini içeren anlaşmalar ve görüşmeler yapıldı. Foruma katılan Ganalı iş insanları Türkiye’den ürün almak ve Türk iş insanlarıyla Gana’daki projelerde ortaklık yapmak konusunda olumlu görüşmeler gerçekleştirdiler.

 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381