TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
TUSKON, Mauritius Çalışma Kahvaltısı Gerçekleştirildi
A+   A

TUSKON’un düzenlediği Türkiye-Mauritius Çalışma Kahvaltısında ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi masaya yatırıldı. Forumda konuşan Mauritius Bölgesel Bütünleşme ve Uluslararası Ticaret Bakanı Arvin Boolell, bölgede zengin kaynaklar ve geniş iş imkanları bulunduğunu, ancak bunları işleyebilmek için yetenekli iş insanlarına ihtiyaç olduğunu söyledi. Oluşturmaya başladıkları eğitim üssüyle bölgeye nitelikli insan kaynağını sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Boolell, bölge ülkelerden de öğrenci çekmeyi planladıklarını ifade etti. Mauritius’un Afrika’nın ticari anlamda en güvenli ülkesi olduğunu belirten Boolell, “Yarın (bugün) imzalayacağımız Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ve Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile Türk işadamlarını ülkemizde yatırıma teşvik edeceğiz. Türk işadamlarını, tarım, enerji, gıda ürünleri, deniz ürünleri ve turizm alanlarında yatırıma bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Mauritius’un da Türkiye gibi jeopolitik olarak iyi konumda bir ülke olduğunu belirten Boolell, “Mauritius, Afrika’dan Asya ve Avrupa’ya giden yola komuta ediyor. Türkiye, kabul edilmesi gereken bir güç ve şimdi de odağını Afrika’ya çevirdi. Çünkü Afrika hem şimdi hem de gelecek için önemli bir kıta.” değerlendirmesini yaptı.

Türk şirketleri ile ortaklık yapmak istediklerini de vurgulayan Boolell, “Mauritius yabancı yatırımcı için bölgenin hukuki altyapısı en yeterli ülkesi. Afrika’ya yatırım yapabilmenin en önemli ön koşulu güvenilirliktir. Mevzuatımız ve saygın demokrasi kurumlarımızla yatırım için güvenilir ülkeyiz.” sözlerine yer verdi. Türkiye’nin turizm alanındaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ifade eden Arvin Boolell, “Türkiye yılda 30 milyon turist ağırlıyor. Biz de bu tecrübeden yararlanmak istiyoruz. Yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği küçük bir ülkeyiz. Turizm alanındaki fırsatları ortaklaşa yapılacak yeni yatırımlarla değerlendirebiliriz.” diye konuştu. Arvin Boolell, Türkiye ile Mauritius arasındaki ticaret miktarına ilişkin olarak da Türkiye’den ülkelerine 44 milyon dolarlık ihracat yapıldığını, Mauritius’un ise Türkiye’ye 4,5 milyon dolarlık mal sattığını, ticaretin ikili olarak güçlendirilmesine yönelik anlaşmalarla bu miktarların artacağını sözlerine ekledi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise Mauritius’un 2010 Dünya Bankası Raporu’nda kişi başına düşen doğrudan yabancı yatırım miktarında dünyada birinci sırada olduğuna işaret ederek, “Dünyada yabancı yatırıma en açık ve yabancı yatırımcı için hukuki altyapısı en yeterli ülke olarak bilinen Mauritius, Afrika ile ticaret yapmak isteyen firmalar için Afrika’ya açılan bir kapı konumunda.” dedi. Üyesi olduğu 406 milyonluk COMESA ve 250 milyon nüfusa sahip SADC pazarları ile Mauritius’un Sahra Altı ve Doğu Afrika için stratejik bir ortak konumunda olduğunu vurgulan Meral, “Türk işadamlarını, otomotiv ve yan sanayii, beyaz eşya, mobilya ve aksamı, demir çelik inşaat malzemeleri, enerji, elektrik araçları, gıda ürünleri, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve turizm alanlarında Mauritius’ta önemli fırsatlar bekliyor.” şeklinde konuştu.

Çalışma kahvaltısının sonunda Mauritius Sanayi ve Ticaret Odası (MCCI) ve Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Karşılıklı hediyelerin verildiği program, aile fotoğrafı ile son buldu.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381