TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
TUSKON, Türkiye-Sırbistan Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) 5 Mart 2013 tarihinde Sırbistan Başbakan Yardımcısı, İç-Dış Ticaret ve Telekomünikasyon Bakanı Sayın Rasim Ljajic’in katılımıyla “Türkiye-Sırbistan Ticaret ve Yatırım Forumu” düzenledi.
Forumda konuşan Konuk Bakan Ljajic, iki ülkenin siyasi alanda ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu, ancak ticari alanda iki ülke arasındaki ekonomik potansiyel göz önüne alındığında ilişkilerin istenilen seviyede olmadığına dikkat çekti. Sırbistan’da 600 İtalyan, 300’den fazla Hırvat şirketi bulunduğunu söyleyen Sayın Bakan buna karşılık Türkiye’den sadece 30 şirketin bulunduğunu ifade etti. Türk şirketlerini Sırbistan’a davet eden Sayın Başbakan Yardımcısı “Hala Sırbistan’ın potansiyelini tanımadığınızı düşünüyoruz. En büyük suç bizde, kendimizi tanıtamadık, iyi sunum yapamadık. Sırbistan pazarında Türk işadamlarının daha fazla istiyoruz. Sırbistan Balkan Bölgesi’ndeki en büyük ticaret alanı, bu potansiyeli kullanın. Yurtdışından gelen yatırımcılara destek çıkıyoruz. Büyük yatırımlar için ciddi KDV indirimleri sağlıyoruz. Türk işadamlarının bir tek gol atması gerekiyor” dedi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise Türk işadamlarının Sırbistan ile coğrafi yakınlığı ve gelişen karşılıklı ticareti de göz önüne alarak Sırbistan pazarında etkin rol almalarını ve sahip oldukları sanayi tecrübesini paylaşmalarını istediklerini bildirdi. Meral, altyapı ve inşaat sektöründen tekstil, otomotiv ve gıdaya kadar pek çok alanda karlı yatırım ve ticaret fırsatlarının Sırp ve Türk işadamlarının karşılıklı işbirlikleri kurmasıyla değerlendirilebileceğini ifade etti.

Forum yaklaşık 70 Türk işadamı ile Sırbistan’dan gelen işadamları arasında gerçekleşen ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381