TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Türkiye – Bavyera Yatırım Fırsatları Forumunu Düzenlendi
A+   A

14 Mart 2013 tarihinde Türkiye'nin en yaygın iş dünyası sivil toplum kuruluşu Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (BUV) ile birlikte İstanbul'da "Türkiye – Bavyera Ticaret ve Yatırım Forumu" düzenledi.

Forumda konuşan Bavyera Ekonomi Bakanı ve Eyalet Başbakan Yardımcısı Martin Zeil şuları kaydetti: "Türkiye bu bölgenin güç merkezi haline geldi. 2023 vizyonu ile Türkiye'nin çok büyük işler başardığını görüyoruz. Dünya ekonomik devlerinin ilk 10'u arasında yer alma hedefini görmek bizi çok mutlu ediyor. Türkiye'nin geleceğe odaklanma duygusundan biz de biraz kendimize pay çıkarsak iyi olur." 2 bin Bavyeralı şirketin Türkiye ile temasları bulunduğunu anlatan Martin Zeil, "Bavyera Türk ilişkilerinin bu kadar güzel olması beni çok mutlu ediyor. İlişkilerin daha da iyi olması için çalışmak zorundayız’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever de bugün baktıklarında Türkiye'nin en büyük ticaret ortağının Almanya olduğunu belirtti. 2002 yılından bu yana Almanya'dan Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım miktarının 5.5 milyar dolara ulaştığına işaret eden Sever, bu rakamlarla Almanya'nın Türkiye'de en fazla yatırım yapan 9. Ülke konumunda bulunduğunu, bunun daha üst sıralara çıkmasını ve Almanya'yı ilk 3 içinde görmeyi arzuladıklarını belirtti. Sever, müteahhitlik konusunda da Almanya'da ciddi fırsat olduğunu düşündüğünü kaydetti. Sever, "Önümüzdeki dönemde firmalar arasında hızla işbirliği mekanizmaları kurularak gerek ülkemizdeki gerekse 3. Ülkelerdeki ortaklaşa projeleri hep beraber hayata geçirebiliriz" dedi.

TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi Efsane Turan da açılış konuşmasında "2012 yılında Türkiye'de 330 Alman şirketi otomotiv, inşaat enerji, hizmet ve sağlık sektörlerinde faaliyet göstermeye başlamıştır" dedi. Karşılıklı ticaretin 35 milyar Avro'ya ulaştığını belirten Turan, ancak bu ticaretin ve yatırımların iki ülke arasındaki potansiyelin çok altında olduğunu söyledi. Gerçekleşen ticaret hacminde de aslan payını önde gelen birkaç şirketin işaret eden Turan, "Büyük şirketlerimiz arasındaki ticaretimiz de muhakkak artmalıdır ancak hem sosyal ilişkilerimizi iyileştirmek hem de ekonomilerimize daha ciddi destek olmasını sağlayabilmek için KOBİ'lerimiz arasındaki ticareti arttırmaya yönelik faaliyetlere de hız vermeliyiz" dedi.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381