TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
2800 İşadamı TUSKON Köprüsünde buluştu
A+   A

TUSKON’un T.C Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birliklerinin desteğiyle inşaat, inşaat malzemeleri, iş makineleri ve mobilya sektörlerine yönelik düzenlediği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2013 programı tamamlandı. Program, toplam 130 ülkeden 1.428 ve Türkiye'den ise 1.500’i aşkın iş insanının katılımı ile İDTM İstanbul Fuar Merkezi 9. ve 10. Salonlarda, 19-20 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlendi.

TUSKON, Ticaret Köprüsü programlarına 2006 yılında ilk defa Afrika kıtası ile Türkiye –Afrika Ticaret Köprüsü programını yaparak başladı. 2006-2009 arasında Afrika, Avrasya, Asya- Pasifik ve Doğu Avrupa’ya yönelik bölgesel olarak düzenlenen Ticaret Köprüleri programları 2009 yılından itibaren bütün dünyayı kapsayacak şekilde genişletilerek yaklaşık 140 ülkeden işadamlarının katılımı ile Türkiye -Dünya Ticaret Köprüsü adı altında düzenlenmeye başlandı. 2011 yılı itibariyle Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü etkinlikleri belirli sektörleri odaklayarak düzenleniyor. İlk sektörel ticaret köprüsü programı Gıda, Tarım-Hayvancılık, Hızlı Tüketim Mamulleri sektörlerine yönelik olarak Ekim 2011 döneminde başarıyla icra edildi.
 
Bu yılki organizasyon kapsamında her Ticaret Köprüsü organizasyonunda olduğu gibi yabancı katılımcılar, ilk iki gün İstanbul ve yakın çevresinde turistik gezilerin yanı sıra, sanayi bölgesi ve üretim tesislere geziler düzenlediler.. Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2013 programının gala yemeği tüm yabancı katılımcıların iştirakiyle 18Haziran 2013 Salı akşamı İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde düzenlendi. 19Haziran 2013 Çarşamba günü yabancı katılımcılar fuar alanında 112 Türk ihracatçısının stantlarını ziyaret ederek; ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler. 20 Haziran 2013 Perşembe günü ise yabancı katılımcılarla Türkiye’den katılacak 1500’ün üzerinde işadamı arasında ikili iş görüşmesi organize edildi.
 
Zirve açılışına katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu organizasyonun artık bir dünya markası olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan, “TUSKON Başkanı Rızanur Bey ile bunun patentini almalıyız. Çünkü bu artık bir Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü meselesi değil, dünya ticaret köprüsü olma noktasına geldi.” dedi. Ayrıca “Böylesi geniş bir köprü küresel krize karşı meydan okumadır.” ifadesini kullandı. Çoğu katılımcının Türkiye ile ticaret yapmak üzere ilk kez geldiğini vurgulayan Çağlayan, Afrika'dan Cape Verde, Seyşeller, Gine Bissau, Botswana ve Cibuti, Latin Amerika'dan Venezuela ve Panama'nın ilk kez katıldığını aktardı.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de TUSKON'un kurduğu köprülerin Mimar Sinan'ın köprüleri gibi eşsiz ve kalıcı olduğunu söyledi. “Çünkü bu köprüler sadece ticaret köprüsü değil aynı zamanda ülkeler arasında dostluk kuruyor.” diyen Büyükekşi, organizasyonun Türkiye’deki KOBİ’leri güçlendirdiğini vurguladı.
 
Bu yıl inşaat malzemeleri, müteahhitlik ve mobilya temalarının işleneceği zirve kapsamında 20 binin üzerinde ikili iş görüşmesi yapılacak. Bugün sona erecek görüşmelerin ardından yabancı işadamları 40'tan fazla Anadolu şehrinde temaslarını sürdürecek.
 
TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise, İstanbul’da bir bir iptal edilen kongre ve konferansların aksine bu organizasyona katılımın tahminlerin üzerinde gerçekleştiğini açıkladı. Bir gazetecinin “Gezi eylemleri sizi zorda bıraktı mı?” sorusuna Rızanur Meral şu cevabı verdi: “Biz 1.200 işadamı katılacak diyorduk. Bunun için plan program hazırladık. Fakat yurtdışından katılım 1.428 işadamı olarak gerçekleşti. Ve buraya gelen işadamlarının hepsi uçak biletlerinden kalacak yer masrafına kadar her şeyi kendi cebinden karşılıyor.” Meral ayrıca, her sene daha önce Türkiye’ye hiç gelmemiş işadamlarını getirmeye çalıştıklarını kaydetti Bu yılki programı bir düğün gibi yaptıklarını ifade eden Meral, “Buraya gelenlerin hepsi mal almak için geldi.” ifadesini kullandı. Rızanur Meral, ticaret köprüsü ile oluşacak hacmi söylemek için erken olduğunu belirtirken, bu organizasyonun sadece turizme katkısının 10 milyon dolar olarak hesaplandığını ifade etti. Meral, 20 binden fazla iş görüşmesinde Türkiye ekonomisinin kazanacağını vurguladı.
Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381