TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu 7 Ocak 2012 tarihinde Afganistan Halk Meclisi (Wolesi Jirga) Başkanı Sayın Abdul Raouf İbrahimi ve beraberindeki milletvekillerinin katılımları ile Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği düzenledi.

TUSKON’un düzenlediği Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeğinde konuşan İbrahimi, iki ülkenin tarihi köklere dayanan işbirliğine sahip olduğunu belirterek, Osmanlı döneminde kendilerine yardım eli uzandığını, cumhuriyet döneminde bu yardımların artarak devam ettiğini anlattı.

Afgan halkının Türkiye’ye olan itimadının tam olduğunu ve ülkelerinin yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin oynadığı rolü takdirle karşıladıklarını vurguladı. İbrahimi ayrıca, Türkiye’nin bölgesinde ve uluslararası alanda artan gücü ve başarılı ekonomik kalkınma modeliyle de iftihar ettiklerini vurguladı. Konuk meclis başkanı ülkedeki ticari fırsatlardan bahsederek, özellikle yer altı zenginliklerini değerlendirme konusunda Türk işadamlarını ülkesine davet etti.  Büyükelçilik ve konsolosluk çalışanlarının Türk işadamlarına yardım için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

Programa katılan konuk milletvekilleri, Türk girişimcilerin Afganistan’da açmış olduğu okulların öneminden bahsederek, bu konuda kendilerine müteşekkir olduklarını ifade ettiler. 


TUSKON Başkanı Rızanur Meral, bu programı düzenlemekteki temel amacımız “Afganistan’ın ekonomik ve ticari yönden ülkemiz için önemini vurgulamak ve Türk işadamlarının Afganistan’a ilgisini güçlendirmektir. İnşallah bu etkinlik sonrasında burada bulunan işadamlarımızın gündeminde de Afganistan öncelikli yerini alacaktır.” dedi. Türk işadamlarının Afganistan’da yaptığı faaliyetler konusunda konukları bilgilendiren Meral, ikili ilişkilerin gelişmesi için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.


Program sonunda konuk Meclis Başkanına TUSKON Başkanı Rızanur Meral tarafından bir hediye takdim edildi.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381