Program Detayları

Tuskon Batı Afrikadan 100 İşadamını  İstanbul'da Türk İşadamları İle Buluşturuyor - 30 Ekim 2010 Cumartesi 

Batı Afrika’da yüksek petrol gelirlerine sahip istikrarlı ve hızla gelişmekte olan Nijerya, Kamerun, Gana ve Gabon firmalarımız için işadamlarımız için büyük bir potansiyel  pazar oluşturmaktadır. 

Bu sebeple Konfederasyonumuz tarafından 30 Ekim 2010 tarihlerinde İstanbul Wow Otel Kongre Merkezinde  Nijerya, Kamerun, Gana ve Gabon’dan toplam 100 işadamı/iş kadınının katılımı ile  Türkiye –Afrika Dış Ticaret Köprüsü- 6 programı kapsamında ikili iş görüşmeleri organize edilecektir.

İkili iş görüşmeleri saat 14:00 – 18:30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Programa katılmak için www.tuskon.org taki program banner’a tıklayarak veya http://www.tuskon.org/taftb6/  sitesinden girerek kayıt ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmek gerekmektedir. Ülkelerden gelen katılımcıların listesi web sitesi üzerinden yayınlanacaktır. Daha önceki TUSKON programlarına katılmış üyelerimiz aynı TUSKON ID leri ile kayıt yapacaklardır. TUSKON ID’sini veya şifresini bilmeyen üyelerimiz dernekleri ile iletişime geçerek bilgilerini edinebilirler. Programın ücreti her bir katılımcı için 75 Euro (Kdv dahil) olup web sitemiz üzerinden kredi kartı ile tahsil edilmektedir. Programa katılan üyelerimize ikili görüşmelerde kişi başı daha fazla görüşme düşmesi amacıyla katılım sınırlı olacaktır. Bu sebeple en son 28 Ekim Perşembe gününe kadar kayıt ve ödeme işlemlerinizi tamamlamanız önemle rica olunur.

Katılan Ülkeler

Ülkelerin Finansal Verileri

 

  Nijerya Gana Kamerun Gabon Toplam
İthalatı (2009) 33 8.5 4.5 2.4 48.4
İthalatı (2008) 34.5 10.5 5.4 2.7 53.1
Nüfusu (milyon) 180 24 19 1.5 224.5
GSMH** 339 36 43 21.16 439.16

 

*İthalat rakamları milyar USD olarak verilmiştir.
**Satınalma Gücü Paritesine göre

Nijerya: 180 milyon nüfusu ile ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alan, 2009 yılında 6,1% büyüme gösteren, dünyanın en büyük 8. Petrol ihracatçısı olan Nijerya, başta inşaat malzemeleri ve her türlü tüketim malları  olmak üzere iş dünyamız açısından önemli bir potansiyele sahiptir.  Ülkede sanayinin Gsmh daki payı sadece 4%’tür, bir çok ürünü dışarıdan ithal etmektedir.

Kamerun: 19 milyon nüfusu ile Batı Afrika da Türk işadamlarının potansiyelini yeterince değerlendiremediği ülkelerden birisidir. Ülke ağaç işleme, kakao, palm yağı, muz, çay, kauçuk, pamuk üretimi ve balıkçılık sektörleri için potansiyel oluşturmakta, özellikle birçok ürün dışarıdan alması sebebiyle ihracatçılarımız için potansiyel bir pazardır.

Gana: 24 milyon nüfusu ile Batı Afrika’nın gelişmiş ülkelerinden bir tanesidir. Ülkemizin ve Türk ürünlerinin ciddi manada bilinmediği ülke, büyük altın, manganez, elmas, boksit madenlerine sahip olup ağaç ve kakao üreticisidir. Yeni bulunan 3 milyar varillik petrol rezervi ile gelişmesini hızlandırarak sürdüren ülke işadamlarımız için büyük potansiyel oluşturmaktadır.

Gabon: 1,5 milyon nüfuslu Orta Afrika’nın Batısında bir ülkedir. Türk ihraç ürünlerinin fazla tanınmadığı Gabon, Türk işadamları için iyi bir Pazar olma fırsatını sunmaktadır. İthalatının yarısından çoğunu Fransa ve ABD’den yapmaktadır. Yer altı kaynakları zengin olan ülke petrol, doğal gaz, elmas, niyobyum, manganez, uranyum, altın, kereste, demir cevheri ve su kaynaklarına sahiptir. İhracatında başı Petrol (%77), Kereste, Manganez, Uranyum, Kakao, Palmiye Yağı ve Tropikal Meyveler çekmektedir.

Tuskon Hakkında  | Başlıca Faaliyetler  | Geçmiş Programlar  | İletişim
Her Hakkı Saklıdır. © 2006-2010